All layout

There are 2 width size modes of the content block: in Homepage (considered as list page mode) and in detail page mode. In the Homepage, the width of the content block = 2 grids while in the detail page mode, the width of content block is 3 grids. The above image shows you the layout of homepage of our template --> content block = 2 grid.

To configure for the width of content in homepage and content page (detail page mode), navigate to: [your_site] / templates / ja_elastica / css / layout.css The code for this configuration is located in the line from 86->93, you can change the width here.

Note:

• If there are too many modules, some modules will be auto moved to display under the content block so that your layout will always be nice.
  • The settings is the same is for 3 layout types (extra-wide, wide and normal)
{codecitation} /* Main Content */ #ja-content { width: 720px; /* 3 grids */ } .ja-frontpage #ja-content { width: 480px; /* Frontpage Content 2 grids */ } {/codecitation}

The width of the layout is not defined as the way shown in the section above. The width of the layout = 5 grids + extra-column, so we need to know where the extra-column is defined and how it works.

Step 1: you need to note some important information in the file: [your_site] / templates / ja_elastica / blocks / extra-col.php. This file is to define width of the extra column, select css file to display when satisfying defined condition.

{codecitation} <?php // Add css for this extra-wide layout $this->addCSS ('css/layout-extra-wide.css', 'only screen and (min-width:1440px)'); {/codecitation}

This code is to add css file (css/layout-extra-wide.css) for the extra-wide layout.

{codecitation}{/codecitation}

This code is to define width and style of the extra-column.

Step 2: define the width of the extra-wide layout. Navigate to: [your_site] / templates / ja_elastica / core / etc / layout-extra-wide.css

{codecitation} .main { max-width: 1440px !important; width: 1440px !important; } #ja-main { width: 1200px ; float: left; } {/codecitation}

Step 3: you need to define the extra-col block it in the: [your_site] / templates / ja_elastica / core / etc / layouts / default.xml file ( the line 26 as default).

{codecitation} position-7, position-5 extra-col {/codecitation}

Tytuły

Projekt Erasmus+
The Media. What next? Media. Co dalej?
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu realizuje przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE)

Erasmus +

- Na szkolnej scenie, czyli inna odsłona edukacji Projekt Erasmus+ realizowany przez Szkołę Podstawową im. J. Korczaka nr 10 w Tarnobrzegu

Film promocyjny 2021

Możemy poszczycić się:

certyfikatami:
- Szkoły przyjaznej dla sześciolatka
- Szkoły Odkrywców Talentów
- Szkoły Promującej Zdrowie
- Szkoły Kreatywnych Umysłów
- Szkoły bez przemocy

• Jadłospis PAŹDZIERNIK 2- PLIK
  • Jadłospis PAŹDZIERNIK - PLIK
  • Jadłospis WRZESIEŃ 2- PLIK
  • Jadłospis WRZESIEŃ - PLIK

Nasza szkoła: Dziesiątka

Szkolne studio filmowe

film YOUTUBE

Posiadamy:

- jasny, duży, przestronny budynek
- klasy wyposażone w tablice interaktywne
- pracownie: plastyczną, informatyczne, przyrodnicze, audiowizualne
- obiekty sportowe, sale specjalistyczne do zajęć korekcyjnych

Zapewniamy:

- indywidualne podejście do dziecka
- bezpieczeństwo i przyjazny klimat
- życzliwą, posiadającą wysokie kwalifikacje kadrę

ul. Marii Dąbrowskiej 10
39-400 Tarnobrzeg

www.sp10tbg.pl

nr tel. do gabinetu stomatologicznego:

Obiady

Wrzesień 16 dni obiadowych

Cena jednego obiadu: 4,00
Koszt za cały miesiąc: 64,00zł

Wpłaty wnosimy:

Za miesiąc wrzesień wpłata do 10.09.2021
Wpłata za obiady dokonywana jest z dołu za ilość dni pomniejszonych o wcześniej zgłoszone odpisy.

Prosimy o wpłaty w podanym terminie